Evropska unija (EU) je jedan od najvažnijih trgovinskih partnera Srbije, sa dve zemlje koje se bave značajnom privrednom aktivnošću. U 2019. godini izvoz Srbije u EU iznosio je 4,4 milijarde evra, a izvoz se prvenstveno sastoji od industrijskih proizvoda. Uvoz Srbije iz EU iznosio je ukupno 7,2 milijarde eura, primarno se sastoji od mašina i transportne opreme.
Trgovina Srbije sa EU poslednjih godina raste, a vrednost trgovinske razmene između Srbije i EU porasla je za 18,5% u periodu od 2018.do 2019. godine. EU je najveći trgovinski partner Srbije i predstavlja skoro polovinu ukupnog izvoza Srbije i skoro dve trećine ukupnog uvoza Srbije. EU je takođe glavni izvor direktnih stranih investicija (SDI) za Srbiju, pri čemu je EU obezbedila skoro dve trećine svih SDI u Srbiji u 2019.godini. Pored toga, Srbija je imala koristi od procesa pristupanja EU, koji je zemlji omogućio pristup sredstvima EU za finansiranje infrastrukturnih projekata i drugih inicijativa. U cilju daljeg jačanja trgovinskih odnosa između Srbije i EU, dve zemlje su uspostavile niz sporazuma, uključujući sporazum o stabilizaciji i pridruživanju (SAA) i Sporazum o slobodnoj trgovini (FTA).
Pružila i političku i diplomatsku podršku
SAA je osmišljen kako bi se olakšao proces pristupanja Srbije EU, dok je sporazum o slobodnoj trgovini osmišljen tako da omogući bescarinski pristup jedinstvenom tržištu EU. Pored toga, Srbija je usvojila i niz propisa EU koji se odnose na standarde proizvoda i druga pitanja. EU je Srbiji obezbijedila i niz drugih pogodnosti. Na primjer, Srbija je imala koristi od programa regionalnog razvoja EU, koji finansiraju infrastrukturne projekte i druge inicijative. Pored toga, EU je Srbiji pružila značajnu finansijsku pomoć, koja je zemlji omogućila da se bavi ekonomskim pitanjima poput nezaposlenosti i siromaštva. Pored prednosti trgovine i investicija, EU je Srbiji pružila i političku i diplomatsku podršku. EU je odigrala važnu ulogu u pomaganju Srbiji u rješavanju sukoba sa susjedima i u promoviranju pristupanja Srbije EU. Osim toga, EU je Srbiji obezbijedila platformu za multilateralni dijalog i saradnju sa drugim zemljama u regionu. Sveukupno gledano, trgovinski odnosi između Srbije i EU bili su korisni za obje strane. Srbija je imala koristi od povećanog pristupa jedinstvenom tržištu EU, povećanih direktnih stranih investicija i pristupa fondovima EU.
Pored toga, EU je Srbiji pružila političku i diplomatsku podršku i odigrala je važnu ulogu u pomaganju Srbiji u rešavanju sukoba sa susedima. Dok Srbija nastavlja da radi na svom pristupanju EU, verovatno je da će trgovinski odnosi između dve zemlje nastaviti da jačaju i u godinama koje dolaze. EU je također vrijedan partner u pomaganju Srbiji u rješavanju nekih svojih domaćih pitanja. Na primer, EU je Srbiji pružila pomoć u oblastima reforme javne uprave, upravljanja javnim finansijama i reforme prava i pravosuđa. Pored toga, EU snažno podržava napore Srbije na borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala. Pored pružanja pomoći u oblasti trgovine i investicija, EU je takođe snažan partner u podršci naporima Srbije na postizanju ekonomskog rasta i stabilnosti. Na primer, EU je Srbiji obezbedila niz grantova i kredita, uključujući i kredite Evropske investicione banke (EIB). Ova sredstva su korištena za finansiranje infrastrukturnih projekata i drugih inicijativa usmjerenih na promoviranje ekonomskog rasta i stabilnosti.
Promociji ekonomskog rasta i stabilnosti
EU je također vrijedan partner u promociji regionalne saradnje i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Srbija je učestvovala u nizu regionalnih inicijativa, uključujući Vijeće za regionalnu saradnju (RCC) i Sporazum o slobodnoj trgovini u Centralnoj Evropi (CEFTA). Srbija je kroz ove inicijative uspela da se uključi u ekonomsku saradnju sa svojim susedima, što je pomoglo da se promoviše regionalna stabilnost i ekonomski rast.
Sveukupno gledano, trgovinski odnosi Srbije s EU bili su od obostrane koristi. EU je Srbiji omogućila pristup jedinstvenom tržištu EU, povećanje direktnih stranih investicija i pristup fondovima EU. Pored toga, EU je Srbiji pružila političku i diplomatsku podršku i odigrala je važnu ulogu u pomaganju Srbiji u rešavanju sukoba sa susedima. EU je takođe vrijedan partner u pomaganju Srbiji u rješavanju nekih svojih domaćih pitanja, promociji ekonomskog rasta i stabilnosti, te promociji regionalne saradnje i stabilnosti na Zapadnom Balkanu. Dok Srbija nastavlja da radi na svom pristupanju EU, verovatno je da će trgovinski odnosi između dve zemlje nastaviti da jačaju i u godinama koje dolaze.